talerze HDD

Dyski twarde 20 TB

Dyski twarde 20 TB będą wykonane ze szkła

W ciągu ostatnich kilku lat liczba usprawnień gęstości dysku twardego znacznie spadła. Podczas gdy firmy Seagate i Western Digital oboje przepychając się większymi dyskami twardymi (często dzięki większej ilości talerzy i używaniu helu), faktyczna stopa wzrostu gęstości upakowania danych spowolniła te ostatnie lata. W miarę, jak firmy Seagate i Western Digital docierają do 20TB, podłoże szklane może być kluczowym elementem tego wysiłku.

Obecnie tylko napędy w laptopach używają szklanych podłoży, które mają kilka zalet w porównaniu z aluminium. Po pierwsze, szkło jest bardziej sztywne niż aluminium, co pozwala na cieńsze (i lżejsze) talerze. Podłoża szklane są gładsze i płaskie niż aluminium, co pozwala im być mocniej upakowanymi i rozszerzają się mniej niż aluminium pod wpływem ciepła, co ułatwia sprostanie rozszerzaniu się cieplnym materiału. Ilość energii potrzebna do obracania talerza szklanego przy określonej prędkości obrotowej będzie również nieco niższa, niż gdyby ten sam talerz wykonany był z aluminium, ze względu na wyższy ciężar tego ostatniego.

Hoya

Japońska firma Hoya uważa, że ​​obecni producenci HDD zaakceptują dyski szklane na dyski 3,5-calowe (szkło jest już używane na 2,5-calowych dyskach w laptopach). Hoya prototypuje talerze szklane o grubości 0,5 mm i grubości 0,381 mm, w porównaniu z płytami szkła o gramaturze 0,635 mm aktualnie używanych. Podczas gdy każda płyta napędowa musi mieć szczelinę między sobą a następnym talerzem, przycinanie wielkości talerza o 40 procent oznacza, że ​​można spakować więcej talerzy w tej samej pojemności. Podłoża szklane są również przydatne do HAMR (Heat Assisted Magnetic Recording), który wykorzystuje laser do podgrzewania części dysku do zapisywania. Firma Seagate chce wprowadzić dyski twarde z funkcją HAMR do roku 2018 i do 2020 roku trafić do 20 TB pojemności.

Jednym z powodów, dla których podejrzewam, że Nikkei ma rację w odniesieniu do substratów szklanych, które są powszechnie stosowane w napędach 3,5-calowych, jest to, że przemysł dysków twardych naprawdę ma tylko jedną kartę do gry przeciwko dyskach SSD – czysta pojemność pamięci. Eksplozja w usługach typu cloud i pojawienie się tak wielu kompleksowych rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych oznacza, że ​​zapotrzebowanie na magazyny typu back-end będzie wzrastać. Firmy mogą używać SSD i NAND do gromadzenia danych w pamięci podręcznej; zobaczyliśmy nawet interesujące propozycje dotyczące używania NAND jako zamiennika pamięci DRAM w serwerach pamięci podręcznej. Mimo że firmy takie jak Samsung często wyznaczają linie tworzenia ogromnych napędów NAND, które mogą karcić dyski twarde, nie przynoszą tych produktów z powodów: “nikt nie mógłby sobie pozwolić na taką cenę, jaką musieli by pobierać”.

W miarę spadku przepustowości między dyskami twardymi a dyskami SSD widzieliśmy dyski SSD, które były tradycyjnie tańsze od dysków twardych o większej pojemności. Rynek konsumencki wyraźnie idzie w kierunku NAND w dłuższej perspektywie, a entuzjaści nadal kupują dyski twarde do lokalnych kopii zapasowych i archiwalnych.

Długoterminowo, jednak dyski twarde będą postrzegane jako zimne (lub przynajmniej chłodne) opcje przechowywania. Oznacza to, że zwiększanie możliwości jest najważniejszym sposobem na zwiększenie ich atrakcyjności, a firmy, które je adoptują, nie zostaną zlikwidowane, nawet jeśli talerze szklane wymagają wyższego kosztu. SSD nie będą opłacalne, jeśli w najbliższym czasie potrzebujesz 100 do 500 TB pamięci masowej. Dzięki całkowitej ilości danych utworzonych na całym świecie wciąż rośnie, nie ma śladu spowolnienia światowego zapotrzebowania na magazynowanie danych w najbliższym czasie.

Odzyskiwanie danych z dysków czy nadchodzi koniec?

Wyobraźmy sobie jak skomplikowane będzie odzyskiwanie danych w przypadku ich utraty z takiego dysku o pojemności 20 TB. Jakie urządzenia będą zdejmować tak delikatne głowice jeśli doznają one uszkodzenia. Jeśli głowica uderzy w talerz to zginą dziesiątki gigabajtów a nie parę plików jak w chwili obecnej. Jak  czasowo będzie wyglądało zgrywanie takiego nośnika w postaci obrazu by zabezpieczyć dane?

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.